Biztosan sokan elgondolkodtatok, miért is nem az immunrendszert erősítő immunjógával, hanem stresszjógával kezdjük az Onkoyoga programot a pandémia idején.
Tudjuk: Yogi Bhajan a stresszt és annak káros következményeit tartotta legnagyobb ellenségünknek, a krónikus degeneratív, így a daganatos betegségek legfőbb okának.
De miért is veszélyes a stressz? Mit tehetünk ellene? Mi az a stresszjóga?
A pandémia és következményei állandó éberséget, készenléti állapotot igényelnek tőlünk. Egyszeriben meg kell tanulnunk együtt élni egy nagyfokú bizonytalansággal, el kell tudnunk fogadni, hogy a jövő bármennyire is szeretnénk nem kiszámítható. Az állandó frusztráció, félelem a mindennapi életben a legerősebb idegrendszert is megviseli.
A krónikus stressz a hipotalamusz állományának csökkenéséhez vezet az agyban. Ezt képalkotó eljárások is igazolták. A hipotalamusz, a köztiagy alsó része sokféle funkcióval rendelkezik, sorvadása többek között az immunrendszer csökkent működéséhez vezet, ami sérülékenyebbé tesz a fertőzésekkel, így a COVID 19-el szemben is.
Tehát mielőtt az immunrendszert stimuláljuk az immunjóga gyakorlataival, érdemes megérkeznünk komfortzónánkba, megtalálni saját belső ritmusunk, belső nyugalmunk.
A stresszjóga tanfolyamon specifikus jóga gyakorlatok és meditációk segítségével megtanuljuk minimalizálni a stresszt és annak káros következményeit a mindennapi életünkben.
5 tipp azoknak, akik kihagyják a stresszjóga programot, de kiegészítésül azoknak is akik jelentkeznek a tanfolyamra
Mit tehetünk a stressz ellen?
- Ismerd meg Önmagad! Tudatosan tartsd magad a komfortzónádban!
Ismerd meg a szükségleteidet és a korlátaidat. Találd meg a belső egyensúlyod, a belső nyugalmat, keresd a harmóniát az életedben. Igyekezz mindig és mindenkor megtartani a saját belső ritmusod.
Akár túl sok, vagy túl kevés inger ér minket, mindkettő fokozza a stresszhormonok termelődését, hosszú távon szorongást, rossz hangulatot okozhat, sőt megbontva a szervezet egyensúlyát testi megbetegedésekkel is járhat.
Figyelj, hogy ne vállalj túl sokat, de ne is legyél inaktív, éld az életed komfortosan a személyes komfortzónádon belül.
Tanulj meg nemet mondani amikor már túl sok, de igent is azokra az aktivitásokra, élményekre, amik örömet, kikapcsolódást, megnyugvást nyújtanak, feltöltődéssel járnak.
2. Lélegezz! Szeresd Önmagad!
Semmit ne vigyél túlzásba! Törekedj az egyensúlyra!
Vizsgálatok igazolták, hogy napi fél óra séta a friss levegőn többet tesz az egészségnek, mint naponta 1-2 óra kemény fizikai edzés.
A stresszjóga gyakorlatai, a légzőgyakorlatok segítenek megőrizni szervezetünk belső egyensúlyát, összehangolt működését, fenntartják öngyógyító folyamatainkat.
A meditációk segítenek szeretni önmagunk.

- Aludjunk eleget és aludjunk jól!
A stresszhormonok csak akkor bomlanak le és nem tudják kifejteni kártékony hatásukat, ha minden este jól alszunk.
Ez önmagában könnyebb, ha napközben kevesebbet stresszelünk.
Herbateák (például citromfű!), jóga, meditáció elősegíthetik a pihentető alvást.
Ha szereted az illatokat, használhatsz néhány csepp levendula vagy narancsvirág illóolajat lefekvéskor a párnádon. Lefekvés előtt hallgass relaxáló zenét!
Fontos regenerálni és egyensúlyban tartani az idegrendszert. Egyél datolyát, diót, mandulát!
Fontos, hogy bármikor le tudjuk állítani a stresszreakciót és lenyugtatni a szimpatikus idegrendszert, aktiválni a paraszimpatikus idegrendszert, a vagust vagy bolygóideget, ami a nyugalom és az ellazulás érzésével jár. Így a stresszjóga gyakorlataival a legkritikusabb krízis helyzetekben is megőrizhetjük nyugalmunkat és mindenkor jól megfontolt döntéseket hozhatunk saját életünkről.
A légzésmeditációk segítségével nyugtathatjuk az agy érzelmi központját, az amigdalát is, így úrra lehetünk indulatainkon, mint a haragon, de elkerülhetjük a kétségbeesés, tartós bánatot.
- Egyél jól!
Használj jó minőségű vitaminokat, táplálék kiegészítőket, egyél egészséges szerotoninban gazdag ételeket!
Kerüld a stimuláló szereket, főleg az alkoholt és a cukrot. Ezek hamar kiürítik a szervezet, a központi idegrendszer raktárait. Idővel, nem csak, hogy függőséghez vezethetnek, de mindenképpen fokozzák a stressz érzetet, diszkomfort érzést okoznak és elindítják a krónikus stressz ördögi körét.
A stressz és a szorongás ellen az agyunk az általa termelt szerotoninnal védekezik. Raktáraink krónikus stressz alatt kimerülnek. A stressz elkerülése mellett a szerotonin előállításához szükséges alapanyagok, katalizátorok fogyasztása, bevitele is elengedhetetlen.
Szedjünk: A, D, E, K vitamint, főleg a sötét és hideg évszakokban.
Szedjünk magnéziumot, B- vitamin komplexet az idegrendszer regenerálására. Pótoljuk a cinket. Ne feledjük a kalciumot.
A króm, a «Gabba komplex» készítmény hatékony lehet a túlzott kávé, alkohol, cukor, édesség utáni sóvárgásunk ellen.
Szerotoninban, szerotonin prekurzorokban (triptofán) gazdag: a mandula, mazsola, banán, kakaóbab, avokádó, érett sajtok, pulykahús, de az ananász, a tojás és egyes halak is mint, például a lazac.
Depresszió és szorongás kiegészítő kezelésére is alkalmazzák az ún. szerotonin diétát.
Végezetül figyeljünk a tisztító folyamatokra is és előzzük meg a krónikus gyulladásokat.
- Használd mind az 5 érzékszerved! Érzékszerveid aktívan dolgozzanak a nyugalmadért!
Tudjuk, hogy a belső megnyugvás, elégedettség állapota összetett hormon jelenség.
Lehetőségeid:
Végezz vizualizációs gyakorlatokat, vedd körül magad vidám, nyugtató színekkel:
Kísérletek igazolják, hogy örömteli, boldog képek nézése, vizualizálása boldogság hormonokat termel az agyban.
Relaxáló zenék hallgatása is segítségedre lehet. Énekelhetsz mantrákat is.
Az Érintés erejét is érdemes kipróbálni! Nincs jobb, mint az emberi ölelés, de a masszázs és szeretett kisállataink is segítségünkre lehetnek! A fodrásznál is oxitocint termel az agyad!
A kellemes illatok ès az aromaterápia csodákat tesz!
A finom ízek, fűszerek jóhatásúak, de figyelem: többet árt, mint használ a túlzásba vitt édesség, cukor!
A citrom, fokhagyma, bazsalikom, kurkuma, kakaóbab, sáfrány, fahéj, szegfűszeg, menta fűszerezi nem csak ételeinket, de hangulatunkat is.
Végezetül tartsd éberén hatodik érzéked és használd az intuíciód!
A sresszjóga tanfolyam felébreszti belső bölcsességünk, segít megismerni és megtartani személyes komfortzónánkat és belső ritmusunk. Együtt megtanulunk néhány hasznos légző gyakorlatot, megtanuljuk aktiválni a paraszimpatikus idegrendszert, a vagust és kipróbálunk néhány szerotonin vagy dopamin termelő trükköt- ezek segítségével egy életen át jó eséllyel elkerülhetjük a stressz káros következményeit és megőrizhetjük egészségünket.
2022. február 24-én izgalmas gyakorlatokkal, meditációkkal és légzéstechnikákkal és sok más hasznos trükkel várlak benneteket – betegeket, gyógyultakat és hozzátartozókat – az induló 3 alkalmas stresszjóga tanfolyamon. További időpontok: március 10 és március 24.
Jelentkezés február 14-ig az info@onkoyoga.com címen. Helyek korlátozott létszámban, utána várólistára lehet kerülni.
További információ: ezen az oldalon.
Addig is naponta sétáljunk, és várjuk a tavaszt!😉